עשי ואל תעשי להגנה מפני השמש...

השמש היא כידוע מקור כל החיים בכדור הארץ ובלעדיה רוב החיים על פני כדור הארץ שאנו מכירים, כלל לא היו מתקיימים. החשיפה לקרני השמש תורמת, בין היתר, לייצור ויטמין D בגופנו (ויטמין החשוב לעצמות, למערכת החיסון ועוד) אור השמש הוכח כמשפר את מצב הרוח.

מצד שני, אנו מודעים לקשר בין החשיפה לשמש וסרטני עור שונים, בעוד העובדה כי השמש היא זרז הזדקנות העור הגדול ביותר, די מוזנחת תודעתית, ורוב הנשים מקפידות על קרם הגנה רק כשיוצאות לים או לבריכה או לשיזוף בפארק, במרפסת וכדומה. 

במאמר זה חשוב לי להרחיב את ההבנה על השפעת השמש על העור, בכל מה שאינו קשור לסרטן העור, אלא בהקשר של הזדקנות מואצת של העור, פיגמנטציה בפנים ובידיים ועוד.  הוכח שישראל היא המדינה עם רמת קרינה השנייה בגודלה המסוכנת בעולם (אחרי אוסטרליה).

למה קרינת השמש מאיצה את הזדקנות העור?

קרינת השמש גורמת למחסור ברקמות חיבור בעור, בסיבים ובחלבון אלסטין שתורם לגמישות ולחיוניות העור. המחסור הזה פוגע באיכות תאי העור ומשפיע לרעה על המרקם שלו. תופעה זו נקראת בספרות המקצועית אלסטוזיס והיא נפוצה מאוד בקרב אנשים שמרבים להיחשף לשמש ללא הגנה מתאימה.

רוב האנשים מורחים קרמים ושמים כובע אבל מה שהרוב לא יודעים זה שרוב תכשירי ההגנה אינם מגנים היטב על העור כיוון שהם תכשירים כימיים שיוצרים גם בעיות חדשות בעור. אז מה חשוב בהתנהלות שלנו מול קרני השמש? איך יודעים מהו תכשיר ההגנה הטוב עבורנו, שלא יגרום לנו נזק? מתי למרוח קרם הגנה טוב, כך שלא נמצא עצמנו בגיל 50 עם כתמים וקמטים רבים? 

 

להתנהל נכון עם קרינת השמש

קרם הגנה יעיל צריך לסנן 2 סוגי קרני UV:  קרני UVA  הגורמות להזדקנות מוקדמת ומואצת של העור, להופעת כתמים, קמטים ויובש בעור. וקרני  UVB: הגורמות לנזק מסוכן ועמוק כי הן חודרות לעומק העור ועלולות לגרום לסרטן העור וכוויות שמש קשות.

קרם הגנה יעיל צריך להיות פיזיקלי ולא כימי:  קרם הגנה כימי סופג את קרני השמש לתוך העור ומגדיל את יכולת הספיגה בגוף תוך מניעת נזקים כביכול (יש להיזנהר במיוחד ברכיב בנזן שהוכח כמסרטן)….לעומתו,  קרם הגנה פיזיקלי מונע כניסה של קרני שמש לעור ע”י החזרת קרני האור (בדומה למה שעושות משקפי שמש) 

בטיחות

 

עמידות

 

נוחות: חשוב שלמרות שקרם ההגנה הוא פיזיקאלי, שלא יותר צבע לבן ולא יהיה כבד על הפנים

שמש החורף יותר מסוכנת : בקיץ רובנו בורחים מהשמש למזגנים הצוננים או נמרחים בשכבות של קרם הגנה, חובשים כובד ומחפשים את הצל. לעומת זאת בחורף הישראלית רבים יוצאים להתחמם מקור החורף ולא מודעים כי קרני השמש פועלות על העור למרות הטמפרטורה הנמוכה שבסביבה. לכן במיוחד בחורף מומלץ מאוד לשים קרם הגנה פיזיקלי איכותי. 

close

רוצה עוד?

הירשמי כדי לקבל עצות, טיפים, ידע מתקדם, מבצעים וקופונים המקצועיים ביותר להעצמת יופי הפנים והאור שבפנים, הטבות בלעדיות למצטרפות בלבד!

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

השאר תגובה

You cannot copy content of this page