כתמי עור - פיגמנטציה

קצת על מלנין ותפקידו בגוף…       ואיך זה מתבטא הלכה למעשה

מלנין הוא פיגמנט או “צבען” (חומר בעל צבע) הבנוי כגרגירים המכילים סוג אחד או יותר של פולימרים  (שרשראות ארוכות המורכבות מהרבה תת יחידות. פולי = הרבה, מר = יחידה).  למלנין שלושה סוגים עיקריים:  אאומלנין – בעל צבע חום שחור, פאומלנין – בעל צבע אדום-חום ונוירומלנין – בעל צבע חום – שחור. שני הסוגים הראשונים : אאומלנין ופאומלנין נמצאים בגרגרי מלנין בעור ובשיער בעוד שהנוירומלנין נמצא בתאי העצב ובאזורים מסוימים במוח. עודף של אאומלנין על פאומלנין מביא לגווני עור ושיער כהים לעומת עודף של פאומלנין המביא לגוונים אדומים.

כאמור, המלנין משמש בעיקר להגנה על העור מפני נזקי קרינת UV ע”י בליעה של קרינת UV והמרה מעל 99.9% מקרינה זו באופן בלתי מזיק לאנרגיית חום. המלנין מיוצר ע”י תאים מיוחדים הנקראים מלנוציטים המצויים בשכבת התאים התחתונה ביותר של שכבת האפידרמיס בעור, בעין, באוזן הפנימית, בקרום המוח וכן בלב. המלנוציטים בעור מסוגלים לייצר גם אאומלנין וגם פאומלנין. כמות המלנין שנוצר וכן היחס בין שני סוגי הפולמרים בגרגירי המלנין המיוצרים הם הגורמים העיקריים הקובעים את צבע העור.

אנשים כהי עור מייצרים יותר מלנין באופן שיגרתי ולכן נדרשת הגברה פחות משמעותית של ייצור המלנין בשביל לספק את ההגנה הדרושה לתאים. כאשר הפיגמנט הזה מתרבה, נוצרת היפר פיגמנטציה. המופיעה בצורת כתמים, בעיקר על הפנים, על המצח, הסנטר ולפעמים בצוואר. אזור נוסף שההיפר פיגמנטציה אוהב להשתכן בו מעל השפה העליונה. יש את כתמי ההריון – מלזמה (אפקט הפרפר) : אצל נשים שנוטלות גלולות מסוימות למניעת הריון, או עוברות טיפולי פיריון, אצל נשים שעורן כהה כתוצאה משילוב של אלרגיה לתרופות או בשמים ובגלל חשיפה לשמש. עם זאת, יש מקרים שמתפתחת פיגמנטציה גם כאשר האישה לא נחשפת לשמש.

פיגמנטציה נחשבת נזק אסתטי קבוע לעור – כל עוד האסטרוגן קיים ברמה גבוהה מספיק המתאימה לגילאי הפיריון, יש נטייה להיווצרות יתר של פיגמנטציה. לנשים מבוגרות אין מלזמה מפני שרמת האסטרוגן שלהן פוחתת לאחר גיל הפיריון, עם זאת עד אז היא קיימת אצל כמחצית מהנשים בכל הארצות שטופות השמש. המצב הזה מופיע בגיל צעיר ונשאר בדר”כ עד גיל המעבר.

האאומלנין שכיח יותר באדם, הוא גם צורת המלנין החסרה בדר”כ במצבי לבקנות. כמות תאי המלנוציטים דומה בקבוצות האתניות השונות, כלומר ההבדל בין בני אדם כהים ובהירים הוא לא בכמות או צפיפות המלנוציטים, אלה בכמות המלנין המיוצר ואיכותו. מה שמבטא בהופעת מלנוזומים גדולים יותר (שמכילים יותר מלנין) באנשים כהים.

הקשר בין ניקוטין לייצור מלנין ? מחקרים מראים שמלנין הוא בעל תפקיד הגנתי נוסף פרט להגנה מפני קרינת אור. מלנין קושר כיוצר קומפלקס עם יוני מתכת מרכזיים. לכן, מלנין הוא בעל פוטנציאל של הרחקת יוני מתכת רעלניים, והשערה זו נתמכת ע”י העובדה שבמחלת פרקינסון בה נצפית ירידה ברמת הנוירומלנין במוח, יש עלייה מקבילה ברמות הברזל במוח. לניקוטין יש זיקת קישור גבוהה ובלתי הפיכה למלנין, והדבר אף הביא להשערה שיש קשר בין זיקה זו לתלות בניקוטין שהיא גדולה יותר באנשים כהי-עור ובהם אף נמוכה יותר יכולת הגמילה מעישון.

צורת המלנין – פאומלנין, שהיא צורת מלנין המורכבת מפולימר אדום-חום המכיל ציסטאין, האחראית במידה רבה לגוון האדום של הנמשים. הפאומלנין מתרכז בין היתר: בשפתיים, בפטמות, ובנרתיק ועוד… כאשר הוא נחשף באופן מוגזם לקרינת UV של השמש, עלול הפאומלנין להפוך קרציטוגני. הלכה למעשה בעור שלנו: מכאן אפשר להבין שהתפקיד העיקרי של פיגמנטים הוא להגן על העור מפני קרני השמש. פיגמנטציה הוא נזק אסטטי קבוע לעור שהטיפול בו לא סופי. יש לתחזק את העור כל החיים בשגרת טיפוח יום יומית.

תכשירי ההבהרה של לימור אבירז

close

רוצה עוד?

הירשמי כדי לקבל עצות, טיפים, ידע מתקדם, מבצעים וקופונים המקצועיים ביותר להעצמת יופי הפנים והאור שבפנים, הטבות בלעדיות למצטרפות בלבד!

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

השאר תגובה

You cannot copy content of this page